اکتبر 27, 2019

کانتر سرعت بالا(HSC) در PLC دلتا

کانتر سرعت بالا(HSC):

کانتر سرعت بالا یا High Speed Counter کانتری هست که پالس های با سرعت بیشتری رو میتونه اندازه بگیره. ی توضیح کوچولو بدم. یک موقع شما دارید رو خط تولید تعداد محصولاتی رو که تولید میشه میشماره. مثلا هر ۳ ثانیه ی محصول جلوش رد میشه و و کانتر یکی به مقدار قبلیش اضافه میکنه. ولی گاهی شما یک انکودر دارید مثلا ۱۰۲۴ پالس. (در باره انکودرها در آموزش متصل کردن انکودر به PLC کامل توضیح دادیم.) خب فرض کنید انکودر در هر ثانیه ۱۰ دور میزنه. یعنی در هر ثانیه ۱۰۲۴۰ پالس به ورودی PLC ما میده. اما باید بدونید PLC  وسیله ای نیست که هر پالسی با هر فرکانسی رو بهش بدی بتونه بخونه و تو این مورد محدودیت داره. دقیقا در مورد کنترلرهای دیگم این مسئله صدق میکنه. گاهی از AVR یا اردوینو استفاده میکنید باید بدونید که فرکانس ورودی که این میکروکنترلرها میتونن بخونن ۱۰kHz هستش و اگه فرکانس از این بیشتر بشه شمارش درستی نخواهید داشت. خب در PLC های دلتا هم محدودیت فرکانس ورودی داریم که در کاتالوگ PLC میتونید ملاحظه کنید. در اینجا هم نمونه ای میاریم. پس یادتون نره . برای اینکه مقدار دقیق و درستی از پالس هایی که به PLC میدونید داشته باشید باید به فرکانسی که PLC میتونه بخونه توجه کنید. ی مثال میزنم. فرضا PLC شما تا فرکانس ۱۰kHz میتونه بخونه و شما یک انکودر ۵۱۲ پالس در اختیار دارید.  بیشترین فرکانسی که انکودر میتونه بچرخه چقدره؟؟

با تقسیم ۱۰kHz به ۵۱۲ این مقدار رو محاسبه میکنیم:                            ۱۹٫۵  =  ۱۰۰۰۰/۵۱۲

یعنی بیشترین فرکانسی که انکودر میتونه بچرخه تا PLC تعداد پالس ها رو درست بشماره ۱۹٫۵Hz هست.( در یک ثانیه ۱۹٫۵ دور میتونه بچرخه). خب پس وقتی میخواید یک انکودر رو به یک موتور وصل کنید و از اون تعداد دور موتور رو بخونید یا کنترل موقعیت کنید به فرکانس چرخش انکودر و فرکانس خواندن ورودی PLC توجه کنید.

خب دیگه بریم سراغ کانترهای سرعت بالا در PLC دلتا. طبق معمول میریم سراغ فایل کاتالوگ PLC. 

کانترهای سرعت بالا در PLC دلتا به ۲ دسته تقسیم میشن:

۱- کانترهای نرم افزاری (Software High Speed Counter)

۲- کانترهای سخت افزاری (Hardware High Speed Counter)

خب تصویر بالا را ازقسمت کانتر سرعت بالا کاتالوگ PLC دلتا آورده ایم. همونطور که میبینید هر کانتر سرعت بالا ورودی های مخصوص خودشو داره. مثلا اگه شما بخواید از کانتر C235 استفاده کنید باید سیم انکودر رو به ورودی X0 بدید و نمیتونید به ورودی های دیگه وصل کنید چرا که این کانتر فقط با این ورودی کار میکنه.

در کاتالوگ هر کانتر همراه ورودی های خاص خودشو میتونید ببینید. همونطور که قبلا توضبح دادیم کانترهای سرعت بالا ۳۲ بیتی هستند و میتونن افزایشی یا کاهشی شمارش کنند. توضیحات پایین جدول رو حتما بخونید. برای اینکه کانتر افزایشی یا کاهشی شمارش کنه شما باید یک فلگی رو فعال یا غیر فعال کنید. مثلا برای اینکه کانتر C235 افزایشی بخونه M1235 صفر باید باشه و برای اینکه کاهشی بخونه این فلگ باید یک بشه. 

همچنین شما کانتر رو میتونید حساس به لبه بالا رونده یا پایین رونده کنید. برای این منظور همون کانتر C235 رو در نظر بگیرید. اگر M1270 صفر باشه حساس به لبه بالارونده و اگر یک باشه حساس به لبه پایین رونده میشه. بقیه کانترها و فلگ های مربوطه رو میتونید از جدول و توضیحات زیرش استخراج کنید.

در کل کانترهای سرعت بالا به ۳ دسته تقسیم میشوند:

۱- یک فاز- یک ورودی

۲- یک فاز- دو ورودی

۳- دو فاز- دو ورودی ( برای انکودر از این کانتر استفاده میکنیم)

در فایل دیتاشیت PLC لیست کانترهای نرم افزاری و سخت افزاری از هم تفکیک شده اند:

برای مثال برای کانترهای سخت افزاری:

نکته: رجیستر D1022 یک رجیستر خاص هست برای کانترهای سرعت بالای ۲ فاز- ۲ ورودی. اگر مقدار درون این رجیستر ۱ باشه کانتر به ازای هر پالس یکی شمارش میکنه. اگر مقدار درون این رجیستر ۲ باشه به ازای هر پالس ۲ عدد و اگر ۴ باشه به ازای هر پالس ۴ عدد رو شمارش میکنه!

خب توضیحات کلی رو خدمتتون ارائه دادیم و شما میتونید اطلاعاتی را که نیاز دارید از جدول استخراج کنید. به توضیحات زیر جدول هم حتما توجه کنید. برای مثال در توضیح اول نوشته شده: بیشترین فرکانس برای کانتر C243 و C244 در PLC مدل SA2/SX2/ES2/EX2 برابر ۱۰۰kHz و برای مدل SS2 برابر ۲۰kHz میباشد. یا در توضیح دوم گفته شده PLC مدل SE کانترهای C249 و C250 را ساپورت نمیکند. 

به مثال زیر برای کانتر سرعت بالا توجه کنید:

توضیح برنامه: فلگ M1000 فلگی است که با اجرا شدن برنامه مقدارش یک میشود. با فعال شدن این فلگ، فلگ M1235 ریست شده و مقدارش صفر میگردد. با صفر شدن این فلگ کانتر C235 بالا شمار میشود. سپس با رسیدن کانتر به مقدار ۱۰۰۰۰ خروجی Y0 فعال میشود. برای ریست کردن کانتر و Y0 نیز از ورودی X1 استفاده شده است.

نکته: وقتی برای کانترهایی غیر از کانترهای سرعت بالا برنامه مینوشتیم یک ورودی را به کانتر اختصاص میدادیم برای مثال: 

همانطور که در برنامه بالا مشاهده میکنید برای کانتر C20 ورودی X1 را در نظر گرفته ایم و تیغه آن را به کانتر متصل کرده ایم.

اما همانطور توضیح دادیم کانترهای سرعت بالا ورودی های مخصوص به خودشون رو دارند که در جدول ذکر شده است. پس برای کانترهای سرعت بالا نیاز نیست تیغه ورودی رو به کانتر متصل کنیم چرا که وقتی شما از کانتر سرعت بالا استفاده میکنید کانتر خودش میفهمه از کدوم ورودی باید مقدار بگیره!  برای فهم بهتر دوباره به دو برنامه بالا و تفاوتشون توجه کنید.

 

نحوه اتصال انکودر به PLC:

همانطور که قبلا گفتیم برای اتصال انکودر به PLC از کانترهای ۲فاز- ۲ورودی استفاده میکنیم چرا که اکثرا میخواهیم به صورت بالا شمار و پایین شمار، شمارش کنیم. برای مثال زمانی که انکودر در جهت عقربه های ساعت میچرخد بالاشمار و زمانی که خلاف جهت عقربه های ساعت میچرخد پایین شمار شمارش کنیم. اما گاهی ممکن است فقط بخواهیم یک فاز انکودر را به PLC متصل کنیم که در اینصورت از کانتر یک فاز- یک ورودی استفاده میکنیم. 

برای مثال DVP-14SS211T را در نظر بگیرید و میخواهیم از 

One thought on “کانتر سرعت بالا(HSC) در PLC دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام