اکتبر 4, 2019

جلسه سیزدهم: نکات اضافی برای خواندن مقدار دقیق از کانال های کارت آنالوگ

در جلسات قبل با کلیت و برنامه نویسی کارت های آنالوگ آشنا شدیم. حال کمی ریزتر به این موضوع نگاه میکنیم. 

Wiring: ورودی های آنالوگ نویز پذیر هستند.. البته در داخل خود کارت مداراتی برای نویزپذیری کمتر تعبیه شده اند اما کافی نیستند. برای سیم کشی آنالوگ مراقب باشید سیم از کنار کابل قدرت عبور نکنه که با القا شدن ولتاژ مقدار دقیقی نمیتونید قرائت کنید.
در زیر به بررسی دقیق تر کارت های آنالوگ میپردازیم:
DVP-04AD:
خب باید بدونید که کلیه اطلاعات قطعات صنعتی چه کارت آنالوگ چه دیچیتال چه اینورتر و … از دیتاشیت مربوط به اون قابل استخراجه!
در زیر قسمتی از دیتا شیت ۰۴DA رو اوردیم و در بارش توضیح میدیم:
خب به کادر قرمز توجه کنید. اطلاعات اساسی که بهش نیاز داریم در این کادره. 
خب قبلا توضیح دادیم که ورودی کانال های آنالوگ هم میتونه ولتاژی باشه هم جریانی. در اینجا هم به دو دسته تقسیم شده: Voltage input  و Current input 

Analog input range: در این قسمت مشاهده میکنید که برای مود ولتاژی از ۱۰- تا ۱۰+ ولت میتواند به ورودی وصل شود و در مود جریانی ۲۰- تا ۲۰+ میلی امپر. البته این رنج کاری این کانال هست طبیعتا سنسور شما میتونه ۰ تا ۱۰ ولت باشه یا ۰ تا ۲۰ میلی آمپر.
Digital conversion range: همونطور که میدونید کلا دستگاه های کامپیوتری با مقادیر دیجیتال کار میکنند نه آنالوگ. در واقع این دستگاه ها مقادیر آنالوگ رو ابتدا به دیجیتال تبدیل میکنند و سپس پردازش. خب هر دستگاهی مقادیر آنالوگ رو با دقت خاص خودش میخونه. همونطور که اینجا میبینید ۰۴ad برای مقادیر آنالوگ ورودی از در حالت ولتاژی مقدار ۸۰۰۰- تا ۸۰۰۰+ رو به ما میده و در حالت جریانی ۴۰۰۰- تا ۴۰۰۰+ 
یعنی به ازای ۱۰- مقدار ۸۰۰۰- و ۱۰+ مقدار ۸۰۰۰+ رو در رجیستر میریزه. طبیعتا به ازای ولتاژ ۵ ولت مقدار ۴۰۰۰+ رو به ما میده. همونطور که میبینید ی رابطه خطی بینشون بر قراره که شما به محاسبه تابع این خط که خیلی هم راحته میتونید مقادیر آنالوگ رو دقیق بخونید. کافیه شیب خط رو حساب کنید.
Resolution: این همون دقت کارت رو داره نشون میده. در حالت ولتاژی دقتش ۱۴ بیته و در حالت جریانی ۱۳ بیت. برای مثال در حالت ولتاژی ۲ به توان ۱۳ میشه حدودا ۸۰۰۰ و در حالت جریانی ۲ به توان ۱۲ میشه حدود ۴۰۰۰٫ البته حواستون باشه که یک بیت به عنوان بیت علامت لحاظ میشه. 
DVP-04DA:
خب مثل قبل به دیتاشیت کارت رجوع میکنیم:
خروجی هر کانال در حالت ولتاژی ۰ تا ۱۰ ولت هستش و در حالت جریانی ۰ تا ۲۰ میلی آمپر. مقادیر دیجیتالی که کارت میگیره تا یک مقدار آنالوگ رو تولید کنه در هر دو حالت جریانی و ولتاژی ۰ تا ۴۰۰۰ هست. یعنی اگه شما بخواید ۵ ولت رو در یک کانال کارت قرار بدید باید عدد ۲۰۰۰ رو در رجیستر اون بریزید. 
نکته مهم: یک قسمت که در دیتاشیت با کادر قرمز مشخص شده Max Output Current  هست. یعنی بیشترین مقدار جریانی که خروجی کانال میتونه به ما بده و این مقدار ۲۰ میلی آمپر هست. پس به این مقدار حواستون باشه. اگه خروجی رو به ی مداری وصل کنید که بیشتر از ۲۰ میلی آمپر بخواد جریان بکشه به کانال آسیب وارد میشه.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام