سپتامبر 25, 2019

جلسه دوازدهم: راه اندازی ماژول های آنالوگ با استفاده از Wizard نرم افزار WPLSoft

در جلسات قبلی با کارت های آنالوگ و همچنین دستوراتی که میتوان مقدار آنالوگ را خواند یا نوشت آشنا شدیم. این دستورات To  و From بودند. در نرم WPLSoft قسمتی تعبیه شده است به نام Wizard.
با استفاده از این قسمت بعضی برنامه نویسی ها را راحت تر میتوان انجام داد. از بالای نرم افزار وارد قسمت Wizard شوید. 

سپس وارد program example generator شده و در آخر روی گزینه Auxiliary setupfor Extension Modules کلیک نمایید. صفحه مطابق شکل زیر باز میشود.

همچنین میتونید از نوار افزار گزینه Auxiliary setupfor Extension Modules رو بزنید:

خب برای مثال ماژول آنالوگ اولین کارت بعد از CPU باشد بنابراین روی گزینه ۰ کلیک کرده و نوع ماژول را انتخاب میکنیم برای مثال DVP-04AD. سپس وارد قسمت Setup میشویم.

طبق شماره گذاری بالا پیش میرویم.
۱: در این قسمت شما باید یک گزینه را مطابق نیازتون انتخاب کنید. مثلا ما گزینه CH1 input present value رو انتخاب کردیم. (خواندن لحظه ای کانال اول). اگر جلسات قبل ور یادتون باشه این قسمت درواقع همون CR ها یا کنترل رجیسترها هستند که در فایل منوال هر قطعه وجود داشت و شما باید یکی از مقادیر رو در دستور To یا From وارد میکردید. در واقع ما اینجا کنترل رجیستر ۱۲ رو انتخاب کردیم.
۲: در قدم دوم تیک گزینه Read Register  رو بزنید. با زدن این تیک شما مجوز خواندن کانال رو به PLC میدید.
۳: قسمت بعدی Condition هستش که ما باید شرطی برای خواندن کانال قرار بدیم. برای مثال ما شرط M0 رو قرار دادیم. زمانی که رجیستر M0 ، یک شد PLC ما شروع به خواندن کانال اول میکنه. شما میتونید شرطو دیگه ای معین کنید مثل X0
۴: در این قسمت شما باید یک رجیستر برای ذخیره مقادر خانوده شده اختصاص بدید. ما D0 رو انتخاب کردیم. اگه دقت کنید همون کارهایی هست که در دستور From انجام میدادیم!
۵: گزینه ی Preview رو بزنید.
۶: گزینه Add to list رو بزنید تا برنامه وارد لیست یعنی شماره ۷ شود. 
و در نهایت OK رو بزنید.
یادتون باشه در پنجره قبلی یعنی Extension module type نیز گزینه Ok رو بزنید.
خب همونطور که در برنامه WPLSoft میبینید یک برنامه براتون نوشته شده:

این برنامه با فهال شدن M0 شروع به خوندن کانال اول ماژول DVP-04AD میکنه و مقدارش رو در رجیستر D0 میریزه. این برنامه رو با اموزش قبلی که با استفاده از دستور From نوشتیم مقایسه کنید!
تو این جلسه با Wizard نرم افزار WPLSoft اشنا شدید و حالا میتونید ماژول های آنالوگتون رو با استفاده از این قسمت راه اندازی کنید.

                     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام